W Pszczewie, tuż obok budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej (OEP), w niewielkim lasku zadomowiło się charakterystyczne rude zwierzątko – wiewiórka pospolita. Spoglądając z okna, pośród koron drzew, często można tu dostrzec te zgrabnie przemieszczające się i jakże cieszące oko stworzenia. Zapewne każdy z łatwością rozpoznaje to niewielkie rude zwierzątko, szczególnie uwielbiane przez dzieci. Przybliżę Państwu nieco wiadomości na jego temat.
Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris) to gatunek pospolity i liczny na terenie całej Polski, podlega jednak całkowitej ochronie. Należy do gryzoni i może dla niejednego z nas być zaskakujące, że jest blisko spokrewniony z myszami, szczurami i bobrami. Ich wspólną cechą jest silna, stale rosnąca para zębów siekaczy i brak kłów. Wiewiórka charakteryzuje się smukłą i zgrabną sylwetką, a jej ciało ma długość 20-25 cm. Ubarwienie futra jest zazwyczaj rudobrązowe lub ciemnobrązowe, natomiast spód ciała biały.
Na terenie OEP w Pszczewie często można ją zobaczyć buszującą w obrębie niewielkiego zadrzewienia, gdzie zrobiliśmy ekspozycję dotyczącą ptaków. Wiewiórka buduje również niezależnie od dziupli gniazda, które umieszcza w rozwidleniach gałęzi w pobliżu pnia, może też przerabiać opuszczone gniazda ptaków. Aktywna głównie w dzień, zamieszkuje wszelkiego rodzaju lasy, często parki czy ogrody. Tam też żyje samotnie, a w pary łączy się tylko podczas rui, w okresie od wczesnej wiosny do lata. Gra godowa u wiewiórek polega na licznych gonitwach po drzewach, pozornych walkach obu partnerów. Samica rocznie wydaje na świat 1-2 mioty po 2-5 młodych nagich i ślepych, które dopiero po dwóch miesiącach stają się samodzielne. Po roku młode wiewiórki uzyskują zdolność do rozrodu. Wiewiórka żyje ok. 5-6 lat, to więcej niż statystyczny szczur, ale krócej niż bóbr europejski, który w warunkach naturalnych może dożyć 30 lat. Zimą, poza gniazdem, pokazuje się też w cieplejsze dni.
Na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego wiewiórka pospolita jest dość powszechnym gryzoniem. Zadrzewienie przy budynku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej to jedno z regularnych miejsc obserwacji wiewiórki w Pszczewskim Parku Krajobrazowym, dlatego zapraszam jej miłośników oraz zainteresowanych edukacją przyrodniczą do odwiedzin naszego ośrodka w Pszczewie.
Ewa Gąsior-Fryza
Specjalista Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.