Kapliczka w Szarczu

Kapliczka w Szarczu
Kapliczka w Szarczu
Ostatnio przedstawiając kapliczki wokół Pszczewa odwiedziliśmy miejscowość Szarcz, zatrzymajmy się tu by przyjrzeć się jeszcze jednemu ciekawemu i ważnemu miejscu w tej wsi. Mimo, że Szarcz wydaje się niepozorną miejscowością, ma dość bogatą historię, do czego przyczyniła się m.in. lokalizacja bliska przedwojennej granicy polsko-niemieckiej oraz waleczność jej mieszkańców. Z wcześniejszych czasów, z XIX wieku znajdziemy tutaj dwór i park.

W samym środku wsi jest niewielki plac i zjazd do jeziora Mały Szarcz. Prędzej było to miejsce targowe. Na samym środku w wyeksponowanym miejscu stoi murowana kapliczka z końca XIX w. z figurą Matki Boskiej – Niepokalanego Serca Maryi Panny. Najlepsze lata ma już ona za sobą. Białą farbą pomalowano sklepienie wewnątrz oraz cegły poniżej figury. Na daszku umieszczono krzyż. Teren wokół jest zadbany, obsadzony cieszącymi oko kwiatami. Drogą przebiega czerwony szlak rowerowy z Pszczewa, przez Szarcz i Stołuń do Międzyrzecza.

Zatrzymując się w tym miejscu warto też spojrzeć do góry, by zobaczyć gniazdo bociana białego. Po krótkiej przerwie od 2011 roku jest ono regularnie zajmowane przez te ptaki. Pomimo, że ten rok dla bocianów był wyjątkowo nieudany, i większość młodych ptaków zginęła, to w momencie gdy to piszę w Szarczu nadal pozostał jeden pisklak.

Kapliczka w Stołuniu

Kapliczka w Stołuniu
Kapliczka w Stołuniu
Figurę Matki Boskiej znajdziemy też w jednej z czterech kapliczek w Stołuniu. Tutaj możemy zobaczyć wizerunek Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia.

Od głównej drogi prowadzącej do Międzyrzecza, za zabudowaniami wsi odchodzi gruntowa droga którą można dojechać przez lasy do Pszczewa. Przy niej stoi murowana kapliczka z połowy XIX w. Zdobią ją poziome linie w kolorach żółtym, białym, czerwonym i niebieskim. Górna część, w której za "okienkiem" znajduje się figura, nosi ślady naprawy. Dach jest płaski, z krzyżem. Kapliczka stoi przy przebiegającym do Międzyrzecza czerwonym szlaku rowerowym i zielonym pieszym.

 

 

Główny Specjalista Pszczewskiego Parku Krajobrazowego

Robert Rektor