Pisałem już o dwóch kapliczkach w miejscowości Stołuń przy wyjeździe do Kuligowa, jednej z św. Wojciechem, a drugiej z Najświętszą Marią Panną. Kolejna znajduje się po drugiej stronie wsi, przy drodze do Szarcza, naprzeciw ceglanego budynku byłej szkoły. Wyznacza ona granice zabudowań Stołunia. We wnęce ustawiono niewielką figurę Najświętszej Maryi Panny w białej szacie ze złotymi zdobieniami i w koronie. Kapliczka jest murowana, ceglana, stylem przypomina architekturę budynku byłej szkoły. Fundamenty posadowiono z kamienia.

Kapliczka przy szkole
Kapliczka przy szkole
Cegły pomalowano na żółto, dodatkowo sklepienie nad wnęką ozdobiono białymi pasami. Od góry kapliczkę chroni daszek z krzyżem i konary lipy. Polne kamienie nie tylko wyznaczają krąg wokół, ale ułożone pod nieco zniszczoną budowlą lekko ją wspierać. Na kapliczce i pod nią zawsze można zobaczyć kwiaty. Drogą przebiega zielony pieszy szlak do Lubikowa oraz czerwony rowerowy do Szarcza i Pszczewa. 

Gdy udamy się w kierunku Szarcza, po około 2 km (w połowie drogi), można zaobserwować ostatnią z czterech kapliczek w Stołuniu. Zbudowano ją z cegły i górną część otynkowano. W środku umieszczono niewielką figurę Jezusa. Dominującym kolorem jest pastelowa żółć. Pasy wokół wnęki, nad nią i pod nią, wraz z szeregiem cegieł pomalowano ciemnym brązem. Niestety już lekko zniszczoną kapliczkę, wyróżnia charakterystyczny podwójny daszek z krzyżem. O tej porze roku całość ożywiają sztuczne kolorowe kwiaty.

Kapliczka w połowie drogi ze Stołunia do Szarcza
Kapliczka w połowie drogi ze Stołunia do Szarcza
Mimo, pewnej odległości od zabudowań, ludzie jednak o tym miejscu nie zapominają, o czym świadczą złożone chryzantemy. Wokół rosną osiki i świerk, a pod nogami można zobaczyć zimozielone, pięknie kwitnące wiosną połacie barwinka pospolitego. W tym miejscu przebiega zielony szlak rowerowy w kierunku do Lubikowa, niebieski – pieszy szlak z Trzciela i Pszczewa.

 

 

Główny Specjalista Pszczewskiego Parku Krajobrazowego

Robert Rektor