Światowego Dnia Mokradeł (ang. World Wetland Day) w tym roku obchodzimy już 26 raz. Święto ma na celu przybliżenie kluczowej roli jaką odgrywają tereny podmokłe dla całej planty oraz ludzi. Ten dzień jest szczególnie ważny ponieważ 2 lutego 1971 roku nastąpiło podpisanie Konwencji Ramsarskiej, która skupia się na ochronie i utrzymaniu obszarów określanych jako wodno-błotne. Coraz więcej państw przejmuje się losem mokradeł w chwili obecnej aż 171 przyłączyło się do wymienionej wcześniej Konwencji. W Polsce mamy aż 19 siedlisk wodno-bagiennych zaliczonych do obszarów podlegających tym ustaleniom. Warto wspomnieć, że jeden z najciekawszych takich obszarów w skali Polski mieści się w Parku Narodowym „Ujście Warty”.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Mokradeł to „Już czas na przywrócenie mokradeł”. Aktualne hasło wdaje się być szczególnie istotne dla każdego z nas i podkreśla potrzebę priorytetowego traktowania rekultywacji mokradeł oraz przywrócenia zdegradowanych obszarów. Tereny podmokłe pełnią istotne dla społeczeństwa funkcje, zaczynając od filtrowania i zaopatrywania w wodę a niedobór mokradeł oznacza wzrost emisji CO2 (magazynują węgiel) i metanu oraz widoczny spadek bioróżnorodności. Dla ludzi wpływ może okazać się jeszcze większy, ponieważ zjawisko zanikania terenów podmokłych zwiększa prawdopodobieństwo powodzi, niedoboru wody, brak naturalnej filtracji wody, co w efekcie może doprowadzić do osłabienia rolnictwa oraz wieloletnich susz. Te skutki mogą mieć szczególne znacznie w branży rolniczej, rybackiej i akwakultury, a także w mniej popularnych gałęziach, w których pozyskuje się trzciny i trawy. Od 1970 roku ponad 35% mokradeł uległo degradacji, a proces ten postępuje  coraz szybciej (znikają trzy razy szybciej niż lasy).

Co my możemy zrobić dla Mokradeł?

Do czynności, które coraz częściej spotykają się z aprobatą lokalnych społeczności możemy zaliczyć rekultywację torfowisk oraz zaprzestanie ich osuszania. Oczywiście tego typu działania są jak najbardziej potrzebne ale jednak czynnikiem, który ma największy wpływ jesteśmy my sami, zwiększanie świadomości osób bliskich, znajomych, przyjaciół  pokazanie wartości jakie niosą tereny podmokłe i jak kluczową rolę odgrywają zrównoważonym rozwoju, ale też dla nas samych. A w dodatku tereny te już na zawsze zostały wpisane do pozamiejskiego krajobrazu, które coraz częściej stają się miejscami chętnie odwiedzanymi przez turystów. Ponadto te obszary są cenną ostoją dla wielu gatunków chronionych roślin i zwierząt. Jeśli jesteś zaingerowany/a zgłębieniem wiedzy na temat  zapraszamy do pobrania mobilnej aplikacji: „Ptaki i przyroda mokradeł” dostępnej na systemie iOS i Android.

Adam Berezowski
Strażnik w Parku Krajobrazowym „Ujście Warty”