Za oknem biało, zimno i ciemno. To właśnie zima, okres, który jest ciężką próbą przetrwania dla wszystkich zwierząt, żyjących w lasach Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Gruba pokrywa śnieżna oraz na przemian występujące odwilże i ataki mrozu, tworzące na niej kolejne warstwy lodu, utrudniają lub wręcz uniemożliwiają zwierzętom dostęp do mchów, traw, wrzosów czy nasion, czyli jedynego pożywienia, jakie dostępne jest w naturze zimą. Zwierzęta żyjące w pobliżu terenów miejskich mają o wiele więcej możliwości znalezienia pożywienia, głównie za sprawą ludzi, którzy pozostawiają wiele odpadków, a także dokarmiają np. ptaki w licznych karmnikach.
Mieszkańcy naszych lasów mogą również liczyć na naszą pomoc w przetrwaniu tego ciężkiego okresu. W lasach na terenie całej Polski, również w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym, rozmieszczone są liczne konstrukcje, za pomocą których pracownicy Lasów Państwowych oraz członkowie kół łowieckich dokarmiają zwierzynę leśną.
Na takiej lizawce, sól pod wpływem czynników atmosferycznych rozpuszcza się i spływa po słupku, z którego zlizują ją zwierzęta. Paśniki i lizawki przeważnie umieszczane są w głębi lasu, w miejscach spokojnych i oddalonych od siedzib ludzi, aby zwierzęta nie były niepokojone podczas uzupełniania braków w pożywieniu.
Karma dla zwierząt leśnych może być też wykładana pod drzewami, lub w postaci siana łąkowego zawieszana nisko na krzewach.
Pomoc zwierzynie zimą to również odśnieżanie dróg leśnych i miejsc występowania naturalnego pokarmu, czy ułatwianie dojść do naturalnych wodopojów.
Dokarmiać jednak należy z rozwagą – nie ma ono na celu zastąpienia zwierzynie naturalnego pokarmu, a jedynie uzupełnić braki w diecie w przypadku bardzo srogiej zimy. Podczas łagodnej zimy powinny one sobie radzić same.
Pamiętajmy, że zwierzęta leśne dokarmiać należy tylko w porozumieniu z miejscowym leśniczym lub przedstawicielem koła łowieckiego, którzy wskażą miejsca
i rodzaj pokarmu, jaki możemy wyłożyć.
Tymczasem zapraszam serdecznie na spacery po pięknych lasach Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, może i Wam uda się zaobserwować posilającego się jelenia przy paśniku?
Paweł Jankowski
Starszy Specjalista BGPK i PK"UW"