Jeszcze niedawno siedzieliśmy przed kominkiem, zawinięci w koc, trzymając w ręku ciekawą książkę i marzyliśmy o nadejściu lata. I jest, przyszło! Nareszcie można się wyrwać z betonowego, upalnego i wręcz kapiącego spalinami miasta. I gdy już dotrzemy do lasu, zaczynamy doceniać jego zwartą, lecz przewiewną budowę, dającą nam cień i wytchnienie.
Barlinecko - Gorzowski Park Krajobrazowy jest ekosystemem w większości leśnym. Tak duży areał sprzyja bioróżnorodności roślin i zwierząt, które w różny sposób przystosowane są do środowiska, w którym żyją. Z tego też względu na zajęcia do biura Parku, w Leśnej Stacji Dydaktycznej, przyjeżdżają liczne grupy dzieci z przedszkoli i szkół, by podziwiać piękno ojczystej przyrody. Uczestniczą w wykładach i prezentacjach multimedialnych, które przygotowują je do wyjścia w teren. Takie merytoryczne przygotowanie pozwala na wzbudzenie zaciekawienia wszelką różnorodnością w świecie przyrody, również tą, dotyczącą różnorodności form roślin i ich organów.
Zdarzają się takie modyfikacje liści, które kształtują ich unikatową budowę, przez co liście spełniają zupełnie odmienne funkcje. Ciekawą odmianą są liście spichrzowe, pełniące funkcję magazynującą. Przechowują składniki pokarmowe dla roślin, które są magazynowane w tkance zwanej miękiszem spichrzowym. Takie liście posiada m.in. cebula, kapusta głowiasta czy też śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), która każdego roku zwiastuje nadejście wiosny w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym.
Za kolejny przykład mogą nam posłużyć tzw. liście kseromorficzne. Są one typowe dla roślin narażonych na szybką utratę wody. Podstawową cechą liści kseromorficznych jest zmniejszenie powierzchni parowania. Kserofity można spotkać na murawach kserotermicznych, które dość bogato występują w Parku Krajobrazowym „Ujście Warty”.
Rośliny mogą również na swoje potrzeby wytworzyć organy obronne. Przykładem takiego organu są kolce i ciernie, które na drodze ewolucji zostały wytworzone właśnie z liści. Zapewniają one roślinom ochronę przed zgryzaniem, utrudniając dostęp zwierzętom. Przykładem rośliny posiadającej zmodyfikowane liście w postaci kolców jest, dobrze znany w parkach i lasach, grochodrzew (Robinia pseudoacacia), który jest gatunkiem obcym i niestety wypiera gatunki rodzime. Stąd też, grochodrzew miejscami pospolicie występuje w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym.
Liście mogą także pełnić funkcje podpór. Przekształcają się w wąsy czepne, które owijając się wokół przeszkód, pozwalają roślinie pnąc się w górę. Wąsy mogą się owijać dlatego, iż są organem wrażliwym na dotyk. Przykładem rośliny posiadającej takie liście jest ozdobny winobluszcz, który zdobi stare mury i budowle wielu zabytków architektonicznych w parkach krajobrazowych.
Mam nadzieję, że rozbudziłem zapał Czytelników do poznawania świata przyrody. Zachęcam wszystkich do wyjścia z domu i szukania osobliwości w świecie roślin, które z pewnością można znaleźć w naszych parkach krajobrazowych.
Jakub Stawiarski
Specjalista w Barlinecko- Gorzowskim Parku Krajobrazowym
i Parku Krajobrazowym „Ujście Warty”