Łagowsko – Sulęciński Park Krajobrazowy znany jest z czystych jezior położonych malowniczo w rynnach polodowcowych, pięknych, unikatowych w naszym rejonie buczyn, a także wspaniałych pagórkowatych krajobrazów i związanymi z nimi wzniesieniami takimi, jak chociażby Góra Bukowiec.
W samym centrum Łagowa, można przespacerować się wąskimi uliczkami, w cieniu takich zabytków architektury jak: Brama Marchijska, Zamek Joannitów czy Brama Polska. I właśnie tutaj nieopodal centrum Łagowa, bo zaledwie w odległości 2 km w kierunku Poźrzadła, można odkryć walory przyrodnicze Rezerwatu „Pawski Ług”. Forma ochrony przyrody, jakim jest rezerwat przyrody, powstała w tym miejscu już w 1970 roku i ma na celu zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych zbiorowiska roślinności bagiennej i torfowiskowej z otaczającym je lasem. Powierzchnia rezerwatu wynosi 34,52 ha i ukazuje typ ekosystemów mokradłowych, jakim są torfowiska. „Pawski Ług” stanowi torfowisko przejściowe, czyli zasilane wodami opadowymi i częściowo podziemnymi. Torfowisko ma bardzo interesującą genezę, którą potwierdziły badania wykonane na tym terenie. Dowodzą one, że początkowo torfowisko stanowiło dwa zagłębienia terenowe. Jedno z nich zlokalizowane blisko drogi uległo zabagnieniu terenu, gdzie pokłady torfu sięgają do głębokości 7 metrów. Torfowisko usytuowane w głębi lasu, zwęża się i za półwyspem porośniętym lasem tworzy charakterystyczny, owalny kształt. Pod warstwą torfów wysokich i przejściowych na głębokości ok. 2 metrów znajduje się soczewka wody, która stanowi pozostałość po dawnym zbiorniku wodnym. Również na terenie rezerwatu znajduje się kolejne torfowisko zlokalizowane wokół jeziorka dystroficznego, tworzące urokliwy krajobraz w połączeniu z otaczającym drzewostanem.

W czerwcu tego roku, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego ukończył remont kładki edukacyjnej na terenie rezerwatu „Pawski Ług”. Środki na ten cel pozyskano z budżetu Województwa Lubuskiego. W ramach przeprowadzonego remontu wymienione zostało całe zewnętrzne poszycie kładki, zapewniając tym samym komfortowe i bezpieczne zgłębianie piękna natury tego unikatowego miejsca o dużym znaczeniu przyrodniczym.

Łagowsko – Sulęciński Park Krajobrazowy zaprasza wszystkich Państwa do podziwiania kępkowo – dolinkowej struktury torfowiska przejściowego oraz bioróżnorodności ukazującej specyfikę
i urok tego siedliska. Układ dwuramienny kładki osadzony na palach, dosłownie rozpościera się nad torfowiskiem, które porasta przede wszystkim roślinność z gatunku: wełnianka pochwowata, żurawina błotna, rosiczka okrągłolistna, czermień błotna. Tuż przy kładce edukacyjnej, pod starym dębem, znajduje się miejsce przeznaczone do odpoczynku, gdzie można rozkoszować się ciszą oraz podziwiać akrobacje kowalików, sikorek a także wsłuchać się w intensywnie pracujących „lekarzy drzew”.

Torfowiska stanowią swoistą historię zamierzchłych czasów, zapisaną przyrodniczo w danym miejscu, ukazując  bioróżnorodność, która występowała na tym terenie już kilka tysięcy lat temu. Myślę, że możliwość przeniesienia się w przeszłość warta jest poświecenia odrobiny naszego czasu i uwagi, do czego Państwa serdecznie zapraszam.

Specjalista w Łagowsko – Sulęcińskim Parku Krajobrazowym

Małgorzata Ożóg