Nastał czas letnich urlopów, a co za tym idzie wyjazdów. Lubimy poznawać najbliższą okolicę, ale ciekawym jest też zwiedzanie miejsc nowych, jeszcze dla nas nie odkrytych. Zapraszamy więc do Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, który oferuje różne aktywne formy spędzania wolnego czasu takie jak turystyka piesza, rowerowa, kajakarstwo czy wędkarstwo.

Pszczewski Park Krajobrazowy swoim zasięgiem obejmuje rynnę jezior Zbąszyńskich, które razem z rzeką Obrą zajmują ponad 13 % powierzchni Parku.

Najbardziej rozpoznawalnym z jezior PPK jest jezioro Lubikowskie, które zlokalizowane jest w północnej części Parku. To przepiękny akwen o powierzchni ponad 314 ha, głębokości maksymalnej do nawet 35 m oraz przezroczystości wody sięgającej 6 m.

Na jeziorze znajdują się wyspy o łącznej pow. 5,9 ha. Na jednej z nich utworzono rezerwat przyrody „Dąbrowa na wyspie”. Spora głębokość i duża przejrzystość wody sprawiły, że jezioro jest chętnie odwiedzane przez płetwonurków. Duża powierzchnia i podłużny kształt zachęcają do żeglowania oraz uprawiania windsurfingu.  Linia brzegowa jest urozmaicona. Częściowo jezioro graniczy z obszarami rolnymi, częściowo z lasami. Wschodni brzeg zagospodarowany jest turystycznie, znajdują się tutaj piaszczyste plaże z łagodnie opadającym dnem oraz pomosty. Jezioro jest chętnie odwiedzane przez ptaki. Spotkamy to m.in. gągoły, perkozy, bąka i wiele innych gatunków. Jezioro jest atrakcją również dla wędkarzy. W wodach jeziora występują m.in. takie gatunki ryb jak okoń, szczupak czy węgorz. Z rybackiego punktu widzenia jest to typ jeziora sielawowego.

Kolejnym ciekawym i wartym poznania zbiornikiem jest jezioro Chłop. Chociaż mniejsze od jeziora Lubikowskiego, również jest bardzo lubiane przez turystów. Skąd taka nazwa? Z lotu ptaka jezioro przypomina leżącego mężczyznę. Jego powierzchnia to 227 ha. Jezioro posiada bardzo ciekawą linię brzegową z wieloma zatoczkami i półwyspami. Przy średniej głębokości 9 m aż do maksymalnej 23 m oraz dużej przejrzystości wody, zbiornik jest również ciekawy dla płetwonurków. Północny i południowy brzeg jeziora ma wyrównane dno, najgłębsze jest w centralnej części.  W zlewni jeziora przeważają lasy (ponad 70 %), reszta to pola i inne użytki rolne. Wschodni brzeg jeziora jest wyższy, zlokalizowany jest tam oz z najwyższym punktem Górą Wysoką -101 m n.p.m. Nad samym jeziorem nie ma żadnej osady czy miejscowości, są za to ośrodki wczasowe, pola namiotowe oraz domki letniskowe. Najbliższa miejscowość - Pszczew znajduje się ok. 1 km od północnego brzegu. Taki rodzaj sąsiedztwa zapewnia ciszę i spokój podczas odpoczynku.

Ze względu na wydłużony kształt oraz urozmaiconą linię brzegową akwen ten jest chętnie odwiedzany przez kajakarzy. Kajakarstwo pozwala na poznawanie nie tylko jeziora, ale też bogatej ornitofauny. Jezioro połączone jest kanałem z pobliskim jeziorem Wędromierz. Piękna przyroda, bogate w grzyby i jagody lasy zachęcają również do pieszych wycieczek wzdłuż linii brzegowej. Jezioro lubiane jest też przez wędkarzy. W wodach jeziora spotkamy okonie, liny oraz płocie, łowić je można z łódki, pomostów i kładek.

Ostatnim z opisywanych jezior jest jezioro Szarcz Duży. To właśnie nad nim zlokalizowane są duże ośrodki wczasowe oraz kąpieliska. Rozwinięta jest infrastruktura turystyczna oraz gastronomiczna. Jest ono chętnie wybierane przez rodziny z dziećmi ze względu na łagodne i piaszczyste plaże oraz wygodny dojazd. Jezioro ma powierzchnię ok. 170 ha oraz regularny kształt. Średnia głębokość to 8 m, maksymalna 14,5 m. Można tu uprawiać kajakarstwo, popływać łódką, rowerem wodnym czy popróbować swoich sił na windsurfingu. Nad jeziorem zlokalizowane są wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ze względu na dużą przejrzystość wody oraz ciekawy kształt dna, jezioro polecane jest do nauki nurkowania. Dla wędkarzy przygotowano tutaj wypożyczalnie łódek. W wodach jeziora spotkamy m.in. takie gatunki ryb jak szczupak, leszcz i płoć.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.

Barbara Semkło

Główny Specjalista w Pszczewskim Parku Krajobrazowym