Widok z Mauzoleum na Nowy Zamek fot. K Dziurewicz
Widok z Mauzoleum na Nowy Zamek fot. K Dziurewicz
Wiosna to czas, w którym chętniej będziemy poszukiwali interesujących miejsc na wycieczki. Wiele osób odwiedza miejsca ciekawe turystycznie, oglądając nie zawsze zgłębiają ich historię. Dziś zapraszamy na wyprawę do Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”, a konkretnie do Parku Mużakowskiego, aby przybliżyć historię właśnie tego miejsca. Na łamach Lubuskich Aktualności Rolniczych przedstawimy szereg ciekawostek, które sprawiły, że to miejsce stało się perłą ziemi Lubuskiej.

 „Park Mużakowski” inaczej „Park Muskau”. Nazwa, tego założenia ogrodowo-parkowego obejmującego ponad 700 ha powierzchni, pochodzi od niemieckiej miejscowości Muskau, dzisiejsze Bad Muskau, które to z kolei swą nazwę zawdzięcza plemionom Łużyckim zamieszkującym te

Most Arkadowy w Parku Mużakowskim fot. K. Dziurewicz
Most Arkadowy w Parku Mużakowskim fot. K. Dziurewicz
tereny. W języku serbołużyckim nazwa brzmiała Mužakow lub Kupjel Mužakow, czyli gród mężczyzn. Tereny, na których dziś leży park, dawniej przechodziły z rąk polskich władców do czeskich, by ostatecznie znaleźć się w księstwie saksońskim. W latach 1811-1845 zarządzane było przez Hermana von Pückler-Muskau właściciela Państwa Stanowego Muskau i twórcę Parku Mużakowskiego. Ten ekscentryczny człowiek, artysta, podróżnik, pisarz, twórca poezji, miłośnik piękna i przyrody, od roku 1815 rozpoczął swoje wielkie dzieło, jakim było przekształcenie rezydencji i jej otoczenia w Park Krajobrazowy w stylu Angielskim. To właśnie Anglia, do której tak bardzo lubił podróżować była miejscem gdzie sztuka tworzenia ogrodów przypałacowych różniła się od tych, które tworzone były w innych miastach Europy w XIX wieku. Kiedy w Wiedniu i Paryżu rozwijano styl barokowy charakteryzujący się regularność kompozycji, zwykle były to symetryczne kwatery z biegnącą przez
Most Podwójny fot. K. Dziurewicz
Most Podwójny fot. K. Dziurewicz
środek ogrodu główną osią widokową. W rezydencjalnych ogrodach Anglii stawiano na kompozycje subtelnie wpisane w naturalny krajobraz z ekskluzywnymi elementami w ścisłym sąsiedztwie samej rezydencji. Uzyskany w ten sposób efekt pozwalał na wyraźne oddzielenie strefy ogrodu przypałacowego od otaczającego założenia krajobrazowego i otulających wszystko terenów naturalnego krajobrazu regionu wsi i lasów. To sprawiło, że Pücklera uznano za prekursora tego stylu poza Anglią, przez co uzyskał tytuł szlachecki, księcia Muskau. Rozmach, z jakim postanowił wprowadzić w życie swoje plany pozwolił na uznanie leżącego dziś po obu stronach Nysy Łużyckiej założenia parkowego, jako jedno z największych w Europie. W lipcu 2004 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO zdecydował jednogłośnie o wpisaniu Parku Mużakowskiego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako dwunasty obiekt w Polsce i pierwszy w województwie lubuskim.

Pomnik Pucklera fot.Krzysztof Gajda
Pomnik Pucklera fot.Krzysztof Gajda`
Ten krótki wstęp pokazuje jak ważną rolę w dziedzictwie kulturowym europejczyków odegrał mały kawałek ziemi w południowej części województwa lubuskiego. Który bez ludzi którzy go tworzyli, realizowali wielkie wizje i odtwarzali po latach zapomnienia, nie miałby większej wartości. I właśnie ich sylwetki przedstawimy w kolejnym artykule o Parku Mużakowskim.

 

 

Przygotował:

Krzysztof Dziurewicz

Strażnik w PK “Łuk Mużakowa”