Geologia to dziedzina nauki, dzięki której możemy poznać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań odnoszących się do naszej planety, m.in. z czego się składa oraz kiedy i jak powstała.
Tak naprawdę dopiero XVII i XVIII wiek był okresem największego zainteresowania geologią, co wiązało się z rozkwitem górnictwa, przemysłu i nauki. Rozwijający się przemysł i nuka wpływały na coraz większe zainteresowanie mineraologią i paleontologią. Znajdowane w kopalniach skamieliny dawały naukowcom nowe spostrzeżenia na temat rozwoju ziemi i istniejącego na nim życia. Natomiast mineralogia pozwalała na coraz trafniejsze określenie występowania złóż kopalnych i wykorzystanie zasobów ziemskich w różnych dziedzinach życia jak, przemysł jubilerski, budownictwo czy kosmetyka.
Procesy geologiczne mają też nieodzowny wpływ na życie biologiczne i jego różnorodność. Występowanie naturalnych zasięgów roślin bywa często związane bezpośrednio z glebami, które swoją zmienność zawdzięczają procesom geologicznym, jakie miały miejsce tysiące lat temu. Mowa tu oczywiście o procesach zalewania skorupy ziemskiej przez morza i oceany, występowanie zlodowaceń, wypiętrzania się skał i ruchy płyt tektonicznych.
W Polsce jak i na świecie tworzone są obszary chroniące wyjątkowe pod względem geologicznym miejsca, tworząc globalną sieć Geoparków pod patronatem UNESCO. Aktualnie w kraju mamy trzy Geoparki: rejon Góry Świętej Anny, Karkonoski Park Narodowy oraz obszar moreny czołowej Łuku Mużakowa.
Warto zdać sobie sprawę, jak skomplikowana budowa naszej planety ma ogromny wpływ na zasięg i występowanie gatunków zwierząt i roślin oraz na rozwój lokalnej społeczności. Gorąco zapraszam do odwiedzin Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa”, gdzie możemy podziwiać tą niezwykłą mozaikę historii, geologii i biologii.
Krzysztof Dziurewicz
Strażnik w Parku Krajobrazowym „Łuk Mużakowa”