i subtropikalnej. W Europie rośnie około 500 gatunków, z czego w Polsce około 50. Storczyki są roślinami o podziemnych kłączach lub bulwach. Charakterystyczną cechą storczyków jest ich bardzo wolny wzrost i rozwój, zwłaszcza we wczesnych fazach życia, dlatego kwiaty pojawiają się po kilku lub kilkunastu latach. Warto przyjrzeć się bliżej tej grupie roślin, aby w trakcie wędrówek po szlakach parków krajobrazowych województwa lubuskiego móc prowadzić obserwacje tych rzadkich kwiatów.
Na terenie Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego występuje kilka gatunków storczyków. Do najcenniejszych należą: buławnik czerwony, buławnik wielkokwiatowy, kruszczyk błotny, kukułka szerokolistna, kukułka krwista, listera jajowata, krwista, podkolan biały, gnieźnik leśny i kruszczyk szerokolistny.
Storczyki rosną w najróżniejszych środowiskach, począwszy od otwartych łąk, torfowisk, poprzez murawy kserotermiczne i ciepłolubne zarośla, aż po lasy liściaste i bory. Ciekawostką jest, że rośliny te pojawiają się, niekiedy masowo, w miejscach wyraźnie zaburzonych przez człowieka np. w rowach, na skraju dróg, składach drewna, na wyrobiskach i hałdach. Być może ma to związek z dość sterylnym podłożem na takich stanowiskach, co sprawia, że storczykom nie zagraża tam konkurencja ze strony bujniejszej roślinności.
Wszystkie rodzime storczyki podlegają ochronie prawnej, większość jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Storczyki możemy obserwować od maja do końca czerwca. Różnorodność form i kolorów storczyków jest ogromna, bez
Na podmokłych łąkach i torfowiskach spotkamy storczyki z rodzaju kukułka: kukułki plamistej i kukułki szerokolistnej. Charakterystyczną cechą tych storczyków są kwiaty w różnych odcieniach koloru czerwonego. Wśród storczyków wykształciły się gatunki o niepozornych kwiatach. Należy do nich listera jajowata, którą można spotkać na terenie parków krajobrazowych województwa lubuskiego. Najczęściej pojawia się na wilgotnych łąkach i śródleśnych polanach. Storczyki z gatunku: podkolan biały, buławnik wielkokwiatowy oraz kruszczyk szerokolistny można podziwiać, w lasach liściastych i na ich skrajach.
Storczyki to niewątpliwie bogactwo Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Niestety narażone są na wiele zagrożeń. Najczęściej zagraża im zanik siedlisk, melioracje wodne, a także wykopywanie do ogródków. Pamiętajmy, że wszystkie storczyki są chronione. Nie wolno ich zrywać, niszczyć miejsc występowania. Najpiękniej wyglądają w swoim naturalnym środowisku.
Przygotował:
Dawid Karzólewski
Główny Specjalista w Łagowsko-Sulęcińskim
Parku Krajobrazowym.