Na obszarze Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego, wśród bogatej fauny i flory można znaleźć sporo gatunków owadów. Z tym hasłem kojarzą nam się przede wszystkim mrówki, stonki czy inne żuki. Zapominamy często o rzadkich i chronionych gatunkach owadów, takich jak jelonek rogacz.
Owady to najliczniejsza grupa na świecie, które wtórnie przystosowały się też do środowiska wodnego jak i lądowego. Są to pierwsze zwierzęta, które posiadały umiejętność aktywnego lotu. W Polsce do najliczniej reprezentowanych rzędów owadów należą motyle, chrząszcze, błonkówki i muchówki. Owady mają olbrzymie znaczenie w przyrodzie. Wśród nich wyróżniamy głównie owady pożyteczne i szkodniki. Jednak występuje jeszcze podział na komensale, czyli takie gdzie współżycie korzystne jest dla jednego z partnerów, dla drugiego obojętne i pasożyty czyli takie gdzie jeden czerpie korzyści ze współżycia, a drugi ponosi szkody. Nauka zajmująca się owadami to entomologia.
W Gryżyńskim Parku Krajobrazowym od czasów jego utworzenia w 1996 r. odnotowana była obecność ponad 500 gatunków chrząszczy należących do 63 rodzin. Z tej liczby niemal
50 gatunków jest objętych ochroną, bądź też figurują w Polskiej czerwonej księdze zwierząt lub należy do taksonów bardzo rzadko obserwowanych.
Od 1952 roku został objęty ochroną gatunkową. Ponad to umieszczony jest na Polskiej Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych oraz w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ze statusem EN (zagrożony). Występuje na terenach nizinnych i pogórzach gdzie wysokość nie przekracza 600m n.p.m. Jest to gatunek skrajnie zagrożony ze względu na długi cykl rozwojowy, ponieważ rozwija się on od 4 do 6 lat. Usuwanie starych i martwych drzew również jest przyczyną ograniczenia populacji, ponieważ dany gatunek w stadium larwalnym żywi się spróchniałym drzewem. Dorosły osobnik żywi się sokami roślinnymi.
Znane są bowiem przypadki zasiedlania takich drzew jak: buk, grab, wiąz, a nawet drzewa owocowe. Warunkiem występowania jest obecność martwych lub obumierających drzew
lub ich fragmentów.
Zachęcam do bliższego poznania charakterystyki opisywanych chrząszczy w publikacjach naukowych oraz do traktowania wszystkich chrząszczy, jako bardzo cennego bogactwa naturalnego naszej rodzimej przyrody. Również zapraszam wszystkich serdecznie na samodzielne obserwacje między innymi w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym.
Usługa wycinki siewek drzew i krzewów wykonana w ramach ochrony jelonka rogacza została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Zielonej Górze.
Strażnik Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego
Krystian Piwecki