Patrząc na przyrodę wokół nas, widzimy wiele zmian, które są charakterystyczne dla pory roku jesieni. Za początek astronomicznej jesieni uznaje się dzień 23 września, a końcem jest 22 grudnia; wtedy jesień ustępuje kolejnej porze roku – zimie. Po czym poznajemy w przyrodzie, że nadchodzi jesień? Przede wszystkim następuje stopniowe obniżanie temperatury powietrza, gdzie średnie dobowe temperatury wahają się pomiędzy 15, a 5 o C. Stosunkowo duże w skali roku są opady atmosferyczne, dzienna pora dnia jest krótsza od nocnej; z każdym kolejnym dniem ubywa dnia, a przybywa nocy.
Drzewa i niektóre krzewy liściaste zrzucają na zimę liście. Patrząc przez okno, widzimy zmieniające się barwy liści z zielonych na żółte, brązowe, czerwone i rude. Liście są odpowiedzialne między innymi za wyparowywanie wody, dlatego w okresie zimowym nie są potrzebne, ponieważ mogłyby doprowadzić do odwodnienia drzewa. Nie są one także odporne na niskie temperatury, dlatego drzewo pozbywa się ich w okresie jesiennym. Drzewa iglaste natomiast igły mają pokryte woskiem, który chroni je przed mrozem, dlatego poza modrzewiem, nie mają potrzeby zrzucania igieł.
Przygotowania do zimy doskonale są widoczne na terenach Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”. Bobry przygotowując zimowe magazyny pokarmu wszędzie pozostawiają swe zgryzy – wzdłuż rzek na okresowych rozlewiskach i rowach melioracyjnych sterczą skośnie przygryzione cienkie witki ulubionych przez nie wierzb. W oczy rzucają się także zestrugane zębami na kształt klepsydry pnie grubych drzew. Na rozległych rozlewiskach pojawiają się tysiące ptaków; gęsi zbożowych i białoczelnych może być tu ponad 200 tysięcy. Rankiem okryte szronem listopadowe łąki i wschodzące słońce stanowią niesamowici piękne tło dla zrywających się z krzykiem tysięcy gęsi i żurawi. Płytkie, przeważnie niezamarzające rozlewiska, stanowiące idealne miejsce do żerowania, przyciągają przylatujące z dalekiej północy łabędzie krzykliwe. Wśród tłoczących się na rozlewiskach łysek i kaczek trudno nie zauważyć polujących na nie bielików. Część ptaków przygotowuje się do wylotu w cieplejsze regiony, intensywnie się odżywiając, natomiast niektóre gatunki przylatują do nas z północy spędzić zimę.
Zapraszamy serdecznie do obserwowania przyrody terenu Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”, ponieważ jesień jest okresem, gdzie z łatwością możemy zaobserwować wiele ciekawych gatunków i podziwiać różnorodność oraz piękno naszej rodzimej przyrody.
Specjalista BGPK i PK"UW"
Paweł Jankowski