Serdecznie zapraszamy do udziału w I edycji Festiwalu Krajobrazu, pod hasłem „Krajobraz doświadczam w pełni”. Organizatorem wydarzenia jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Festiwal odbędzie się dnia 20 maja 2023 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, znajdującym się na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Głównym celem wydarzenia jest zaznajomienie uczestników z otaczającą nas przestrzenią poprzez doświadczenia naukowe, warsztaty przyrodnicze i sensoryczne, spacery dydaktyczne oraz debaty klimatyczne.

Myślą przewodnią festiwalu jest promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Regionu. W programie wydarzenia znajdują się m.in. wystawa fotograficzna, prelekcje dot. ochrony ciemnego nieba, pokazy astronomiczne, warsztaty rzemieślnicze, przyrodnicze spacery, animacje oraz kino plenerowe – pokaz filmu „Serce dębu”. Strefą nauki będzie zajmował się studencki kampus ekologiczny. Zachęcamy również do wzięcia udziału w debacie klimatycznej, poświęconej zmianom klimatycznym i zmniejszającym się zasobom wodnym niezmiernie ważnym dla bioróżnorodności i życia ludzkiego. W tym duchu będzie zorganizowany również konkurs cosplay „Moda na ekologię” na strój wykonany z materiałów recyklingowych, nawiązujący do wody, dedykowany dzieciom i młodzieży szkolnej. Elementem konkursu będzie również uzasadnienie tematu podjętego przez uczestnika (pokaz strojów oraz rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Festiwalu).

Wszystkie punkty festiwalu zostały przydzielone do pięciu stref: strefy smaków, która przeniesie uczestników do smaków dziedzictwa kulturowego, strefy nauki zapewniającej kosmiczną dawkę wiedzy, strefy kultury, która pozwoli poznać tradycyjne rzemiosło i spróbować swoich sił w roli stolarza czy garncarza, strefy relaksu dającej odpocząć od codzienności oraz strefy gier i zabaw.

Wśród licznych partnerów Festiwalu znajdują się jednostki samorządowe – gminy, powiaty wraz z departamentami środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, nadleśnictwa: Międzychód, Pniewy oraz Bolewice, gminne ośrodki kultury, czy lokalne grupy działania. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty. Różnorodność i interdyscyplinarność atrakcji da uczestnikom możliwość odkrywania przyrody i walorów kulturowych regionu wszystkimi zmysłami.

Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu.