wfosigw logo 400px

 

 Okres wakacyjny za nami, jednak pracownicy Gorzowskiego Parku Krajobrazowego nie próżnowali… W gorące, letnie dni udało nam się wzbogacić teren Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach o „Ogród tajemnic przyrody”.

 

Zajęcia prowadzone w ośrodku edukacji ekologicznej oraz na terenie przylegającym do ośrodka, mają na celu rozwijanie zainteresowań uczestników problematyką ekologiczną, poznanie rodzimej przyrody, kształtowanie umiejętności korzystania z dóbr przyrody w ramach zrównoważonego rozwoju, poznanie przyrody w terenie wszystkimi zmysłami. Dlatego w „Ogrodzie tajemnic przyrody” posadowione zostały wyłącznie gry dydaktyczne, które poprzez zabawę uławiają zapamiętanie przyrodniczych treści. Znalazły się tam gry, które swoją tematyką obejmują  tajemnice rodzimej fauny i flory m.in.: Pszczoła miodna, Zgadnij jaki to owoc?, Jaki to owad – rzutki, Rozpoznajemy drzewa, ptaki, płazy. W ogrodzie przy szlaku spacerowym usytuowanych zostało 6 ławek, które umożliwią np. podsumowanie zajęć, wyjaśnienie kwestii teoretycznych lub po prostu odpoczynek. Na terenie ogrodu zostały posadzone również krzewy, byliny miododajne i owocujące, wabiące owady oraz stanowiące „ptasią stołówkę”. Nasadzenia uatrakcyjnią i poszerzą bazę edukacyjną o tematy lekcyjne dotyczące owadów zapylających, czy leśnych ptaków. Całość została ogrodzona, aby leśna zwierzyna nie podjadała nowych sadzonek, a do ogrodu powadzi utwardzona ścieżka.

Nowo wybudowany „Ogród tajemnic przyrody” pozwoli na urozmaicenie oraz wzbogacenie oferty zajęć edukacyjnych, dzięki temu umożliwi zorganizowanie kolejnych interesujących zajęć w  poznanym już i sprawdzonym wielokrotnie ośrodku. Adresatami projektu są wszyscy mieszkańcy województwa lubuskiego i nie tylko, którzy interesują się przyrodą i lubią spędzać wolny czas aktywnie na łonie natury. Ogród będzie służyć wszystkim zainteresowanym przez cały rok. Jednak najliczniejszą grupą, która będzie korzystać  z „Ogrodu tajemnic przyrody” i związanej z nią infrastruktury, będą dzieci i młodzież w wieku szkolnym, przebywający w Leśnej Stacji Dydaktycznej w siedzibie Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Serdecznie zapraszamy na zajęcia!

„Ogród tajemnic przyrody” powstał dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.