Najstarszy rezerwat przyrody w województwie lubuskim o nazwie „Bukowa Góra” „obchodzi”, w tym roku, swoje 70 urodziny. W roku 1954 Minister Leśnictwa uznał za rezerwat przyrody fragment lasu, formułując o tym zarządzenie, o dacie 20.11.1954 r., publikowane w Monitorze Polskim z dnia 22.12.1954 r.
Ówcześnie rezerwat miał 8,8 ha, a jego położenie charakteryzował następujący opis: w Leśnictwie Bobrowniki Nadleśnictwa Państwowego Otyń, położony w miejscowości Bobrowniki, w gminie Otyń, w powiecie zielonogórskim województwa zielonogórskiego. Nie ma już Nadleśnictwa Państwowego Otyń, ale jest za to Nadleśnictwo Przytok i to w jego granicy położony jest ten leśny rezerwat. Jego powierzchnię powiększono, przez siedem dekad, ponad trzykrotnie, do obecnych prawie 30 ha. Liściasty las rezerwatu, kiedyś traktowany jako naturalny, a obecnie jako zbliżony do naturalnego, zajmuje stromą skarpę o ekspozycji wschodniej i południowo-wschodniej na krawędzi rozległego Wału Zielonogórskiego i doliny Odry.
Co ciekawe, wspomniany Monitor Polski, obwieszczający zarządzenie ministra miał … ledwie jedną stronę formatu A4, co dalece różni się od współczesnych zarządzeń. Rezerwat „Bukowa Góra” jest w naszym województwie nie tylko najstarszy, ale, co istotne, jest to jednocześnie najstarsza „powierzchniowa” forma ochrony przyrody, ustanowiona tu po 1949 r. czyli po roku pierwszej, powojennej ustawy o ochronie przyrody. Dwudziesty listopada mógłby, każdego roku w województwie lubuskim, być dniem, różnych form konserwatorskiej refleksji, a co najmniej popularyzacji dorobku ochrony przyrody. Najmłodsze rezerwaty przyrody województwa to ustanowione, w listopadzie ubiegłego roku, „Torfowisko Linkowo” – w Nadleśnictwie Smolarz, w gminie Dobiegniew oraz „Klenickie Zakole” – w Nadleśnictwie Sulechów, w granicy gmin Bojadła i Trzebiechów.
Przy tej okazji warto wspomnieć, że w granicach parków krajobrazowych województwa lubuskiego znajduje się 11 rezerwatów: „Dębina”, „Rzeka Przyłężek”, „Wilanów” – Gorzowski Park Krajobrazowy, „Dolina Postomii” – Park Krajobrazowy Ujście Warty, „Buczyna Łagowska”, „Pawski Ług”, „Nad Jeziorem Trześniowskim” – Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy, „Dąbrowa na Wyspie”, „Jeziora Gołyńskie im. dr Grzegorza Karcza”, „Jezioro Wielkie im. Włodzimierza Rudawskiego” – Pszczewski Park Krajobrazowy, „Nad Młyńską Strugą” – Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa.
Wśród tej grupy rezerwatów najstarszym jest rezerwat „Nad Jeziorem Trześniowskim” uznany w roku 1965. W przyszłym roku będzie miał zatem 60 lat. Wśród zwolenników idei utworzenia tego rezerwatu był między innymi prof. Zbigniew Czubiński (1912-1967), z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego upamiętniono w Zielonej Górze nazwą ulicy.