W dniu 08.09.2021 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego odbyła się Gala Finałowa projektu „Lubuskie EKOlogiczne” realizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego.

Projekt objęty był patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Pani Elżbiety Anny Polak, a także Patronatem Medialnym Radia Plus. Galę Finałową otworzył Pan Stanisław Tomczyszyn - Wicemarszałek Województwa Lubuskiego. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Tadeusz Pająk - Wicestarosta Zielonogórski, Pan Wojciech Kozieja - Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi, Pan Artur Malec Dyrektor Departamentu Środowiska, Pan Józef Kruczkowski - Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz przedstawiciele instytucji i jednostek współpracujących z Zespołem Parków Krajobrazowych.

Ideą konkursu było zachęcenie uczestników do poszerzenia wiedzy o ekologii zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Zorganizowany konkurs podzielony był na cztery kategorie: fotografia, praca plastyczna, piosenka oraz kabaret.

Podczas Gali, finaliści mieli możliwość zaprezentowania swoich zdolności wokalnych w pierwszej kategorii konkursu, jakim była piosenka ekologiczna. Po sali kolumnowej rozbrzmiewały piękne głosy uczestników, którzy wyśpiewali nam jak żyć w zgodzie z naturą oraz poinstruowali o zasadach odpowiedzialnej segregacji odpadów.

Kolejna kategorią konkursu prezentowaną na Gali Finałowej „Lubuskie EKOlogiczne” był kabaret ekologiczny. Reprezentanci grupy kabaretowej, pn. „Chwila – Moment”, swoim niebywałym poczuciem humoru zaprezentowanym w formie skeczu, dotyczącym zaśmiecania naszych lasów, rozbawili i wyedukowali całą publiczność zgromadzoną w Sali kolumnowej.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny, z którego wyłoniono 20 finalistów w dwóch kategoriach wiekowych. Prace wykonane przez finalistów dotykały tematów związanych z oszczędzaniem prądu i wody, ochrony owadów, a także, w bardzo dużym stopniu, pokazywały i zachęcały do postaw pro-ekologicznych widzianych oczami najmłodszych.

Konkurs fotograficzny dedykowany był dla osób pełnoletnich. Z nadesłanych prac wyłoniono 10 fotografii biorących udział w Gali Finałowej. Prezentowane wielkoformatowe zdjęcia wyeksponowane na sztalugach, zapraszały wszystkich uczestników do spaceru wśród kwiecistych łąk, rozlewisk, alei dębowych oraz  miejsc tajemniczych ukazujących piękno natury naszego województwa.

Podczas Gali zaprezentowano także zapowiedź wirtualnego spaceru po powiatach województwa lubuskiego, który niebawem dostępny będzie na stronie internetowej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego.

Zakończony  konkurs „Lubuskie EKOlogiczne”, jak się okazało po ilości nadesłanych zgłoszeń, wypełnił niszę, jaką wciąż jest poznawanie naszej lubuskiej przyrody, opierając się na kanwie zasad z zakresu ochrony środowiska oraz naszego pięknego krajobrazu.

 

Zwycięzcy konkursu „Lubuskie EKOlogiczne”:

Kategoria: Konkurs plastyczny grupa I-III szkoły podstawowej

 1. Igor Sośnicki – „W jakim świecie chciałbyś żyć”
 2. Oliwier Rybaczek – „Dbaj o czystość wody”
 3. Maja Dudek – „Ekologiczne lubuskie”

Kategoria: Konkurs plastyczny grupa IV-VIII szkoły podstawowej

 1. Julita Lisiecka - "EKO miłość do Ziemii"
 2. Natalia Gryglewicz - "Lubuskie EKOlogiczne"
 3. Aleksander Kaczmerek - "W lubuskiem jak w domu" 

Nagroda Publiczności: Aleksander Kaczmarek "W lubuskiem jak w domu" 

Kategoria: Piosenka

 1. Lena Femlak – „Ekologiczne segregito”
 2. Karolina Lachowicz – „Kolorowy wiatr”
 3. Zofia Marchewka – "Świat bez wody”

Nagroda Publiczności: Eliza Górska "Kolorowy wiatr"

Kategoria: Fotografia

 1. Katarzyna Sieczkowska – „Łąki kwietne”
 2. Arkadiusz Frankowski - "Aleja dębów"
 3. Ewelina Cierzniak – "Wyławiając śmieci”   

Nagroda publiczności: Arkadiusz Frankowski - "Aleja dębów"

 Kategoria: Kabaret

       1. Kabaret "Chwila-Moment"