Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego

Wojewódzki etap PPKPWojewódzki etap konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe już za nami. Odbył się 26 kwietnia w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Pszczewie. Spotkanie uświetnili znamienici goście: Pan Wojciech Kozieja Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Zasobów Naturalnych, Rybactwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego, Pani Ewa Rawa Lubuski Kurator Oświaty oraz Pan Józef Piotrowski Wójt Gminy Pszczew. Rywalizacja o podium była bardzo zacięta, odbyły się aż dwie dogrywki! A wyniki przedstawiają się następująco:

🥇I miejsce - Szkoła Podstawowa w Torzymiu, Łagowsko - Sulęciński Park Krajobrazowy,

🥈II miejsce - Szkoła Podstawowa w Przewozie, Park Krajobrazowy "Łuk Mużakowa"

🥉III miejsce - Szkołą Podstawowa w Cybince, Krzesiński Park Krajobrazowy,

🏅IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Wężyskach, Gryżyński Park Krajobrazowy,

🏅V miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Strzelcach Kraj., Gorzowski Park Krajobrazowy.

Atrakcją dla uczestników był występ sygnalistów myśliwskich oraz pokaz sokolniczy zaprezentowany przez uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu. 🦅🦉🎺Dziękujemy:)

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy sukcesów drużynie w rozgrywkach ogólnopolskich, które odbędą się na terenie wielkopolskich parków krajobrazowych.🤞

Składamy ogromne podziękowania nauczycielom za zaangażowanie oraz wkład pracy włożony w przygotowanie uczniów do konkursu.💐

 

 

 

Światowy dzień Mokradeł 2022 🌍🌳🌿
W tym roku 2 lutego obchodzimy już 25 rocznicę Światowego Dnia Mokradeł. Święto to ma na celu przybliżenie kluczowej roli jaką odgrywają tereny podmokłe dla całej planety oraz ludzi. Ten dzień jest szczególnie ważny ponieważ 2 lutego 1971 roku nastąpiło podpisanie Konwencji Ramsarskiej, która skupia się na ochronie i utrzymaniu obszarów określanych jako wodno-błotne. W Polsce mamy aż 19 obszarów zaliczonych do obszarów podlegających tym ustaleniom, warto wspomnieć, że jednym z najciekawszych mieści się w rejonie Ujścia Warty.
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Mokradeł to „Działania na mokradłach dla ludzi i przyrody”.
Dlaczego mokradła są tak istotne? 🌿
Niedobór mokradeł oznacza wzrost emisji CO2 i metanu oraz widoczny spadek bioróżnorodności, a także zwiększenie prawdopodobieństwa powodzi, niedoboru wody, brak naturalnej filtracji wody, co w efekcie może doprowadzić do osłabienia rolnictwa oraz wieloletnich susz.
Co my możemy zrobić dla Mokradeł? 🌿
Do czynników, które oddziałują na mokradła natychmiastowo możemy zaliczyć rekultywację lokalnych torfowisk oraz zaprzestanie ich osuszania. Jednak czynnikiem, który ma największy wpływ jesteśmy my sami, zwiększanie świadomości osób bliskich, znajomych, przyjaciół o wartości wody i jej oszczędzaniu oraz pozytywnym oddziaływaniu na środowisko bobra, który jest najlepszym specjalistą od retencji wody.

 

 

IMG 20220119 113801

W środę 19 stycznia w Bolewicach odbyło się spotkanie dotyczące planowanego na maj 2023 r. Miedzichowskiego Festiwalu Filmów Ekologicznych. Organizatorem czterodniowego festiwalu jest gmina Miedzichowo.

info

4987_21_Kartka_swiateczna2.jpg4987_21_Kartka_swiateczna.jpg