bocian czarnyPodczas lustracji terenowej Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”, w pierwszej połowie sierpnia pracownicy Parku stwierdzili w okolicach Boguszyńca i Okszy obecność kuzynów popularnego bociana białego, czyli  bocianów czarnych - Ciconia nigra.

Gody zaby moczarowejW dniu 30.04.2013r., na zalanej od roku łące, tuż przy budynku Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach, na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, każdy spostrzegawczy miłośnik przyrody mógł posłuchać niezwykłego koncertu.

Dokarmianie popielicPracownicy Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego już drugi sezon dokarmiają te zwierzęta w ramach projektu reintrodukcji popielicy w Polsce zachodniej.

Budki dla Popielic są zawieszone na wysokości ok. 4 m, dlatego podczas kontroli nieodzownym wyposażeniem jest długa drabina. Podczas kontroli pokarm jest wymieniany na świeży. Popielica pod względem pokarmowym nie jest wybredna, w zasadzie jest wszystkożerna. Żywi się zarówno twardymi orzechami jak i miękkimi owocami, a jeśli zajdzie taka potrzeba, może żywić się drobnymi kręgowcami, takimi jak żaby czy też jaszczurki.

Czasami mamy szczęście, i gdy zaglądamy do budki naszym oczom ukazuje się popielica. Zwierzęta te prowadzą dość skryty tryb życia; najaktywniejsze są po zmierzchu, dlatego każde spotkanie bywa ekscytujące.

Jeszcze kilka spotkań, a może przyzwyczają się do nas tak jak modraszki?

Popielica w budceDokarmianie

gronostajW dniu 24.04.2013r. pracownicy Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”, podczas prowadzonych obserwacji terenowych na obszarze Parku zauważyli, że sami są bacznie obserwowani. Na odległość około 5 metrów podszedł do nich gronostaj - Mustela erminea, chroniony gatunek w Polsce.

ModraszkaJuż drugi sezon wszyscy pracownicy terenowi parków krajobrazowych realizują projekt czynnej ochrony mazurka - Passer montanus, na obszarze wszystkich 7 parków województwa lubuskiego.
Z projektem wiążą się regularne kontrole gniazd w budkach lęgowych, liczenie jaj i piskląt. Takie regularne spotkania z awifauną skutkują zdobyciem ciekawych wyników i obserwacji, ale również nawiązaniem bliższych znajomości z gatunkami lęgnącymi się w budkach (sic!).

 

gryziel_zachodniW dniu 06.11.2012r. udokumentowano spotkanie z niezwykle rzadkim przedstawicielem pająków – gryzielem zachodnim Atypus affinis (ok. 10 stanowisk w południowej i zachodniej Polsce). Jest to jeden z trzech przedstawicieli tego rodzaju w Polsce i Europie – wszystkie są bardzo rzadkie, objęte ochroną gatunkową i wpisane na czerwoną listę gatunków zwierząt zagrożonych w Polsce.

9 maja 2014 roku Służba Krzesińskiego Parku Krajobrazowego oraz pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego przeprowadzili kontrolę 13 gniazd na słupach energetycznych w Kłopocie, w tzw. wiosce bocianiej.

podgrzybek tęgoskórowyW dniu 21.09.2012r., podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych na ścieżce przyrodniczej „Pawski Ług” pracownicy parku natknęli się na obfite stanowisko chronionego gatunku grzyba – podgrzybka tęgoskórowego Xerocomus parasiticus.

Przedwiośnie w PK"UW"Łagodna zima sprawiła, że zewsząd słychać odważne pytanie – kiedy przyjdzie wiosna? Aby na nie odpowiedzieć, należy wybrać się w teren, by jej tam poszukać. Dogodne warunki atmosferyczne sprawiły, że w dniu 26.02.2014r. stwierdzono znamienny fakt. Na polderze w Parku Krajobrazowym „Ujście Warty”, wiosna niespiesznie zaczęła wyglądać spoza licznych kęp śnieżyczki przebiśnieg (Galanthus nivalis). Ten chroniony gatunek rośliny w Polsce w wielu miejscach parku oznajmia nam, że wiosna jest tuż, tuż...

Buławnik czerwonyW dniu 19.06.2012r. pracownicy Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego podczas prowadzenia obserwacji przyrodniczych w północnej części parku pomiędzy górą Bukowiec, a jeziorem Buszno, potwierdzili obecność buławnika czerwonego Cephalanthera rubra.