Tereny parków krajobrazowych w województwie lubuskim, rok rocznie cieszą się dużym zainteresowaniem turystów. Obszary chronione są szczególnie chętnie odwiedzane latem. Coraz popularniejszym pomysłem na urlop, staje się wybór spokojnych, śródleśnych jezior, czy prowadzących przez leśne ostępy ścieżek pieszych i rowerowych. Zatłoczone, bałtyckie plaże zamieniamy na mniej oblegane przez plażowiczów jeziora w Pszczewskim, Łagowsko-Sulęcińskim, czy Gorzowskim Parku Krajobrazowym. Doceniamy ciszę, spokój, bliskość natury, piesze wycieczki po lesie.

Oczywistą dla nas sprawą jest łatwość korzystania z infrastruktury na terenie parków krajobrazowych. Na co dzień nie zastanawiamy się, czy uda nam się dotrzeć leśną dróżką nad jezioro, czy wieżę widokową. Nie stanowi to dla nas żadnej bariery. Być może chwilę zastanowimy się nad doborem stopnia trudności ścieżki rowerowej, ale jesteśmy pewni, że dotrzemy wszędzie tam, gdzie chcemy.

To wszystko nie jest już tak oczywiste dla osób niepełnosprawnych. Ci są często zamknięci w czterech ścianach, lub skazani tylko na krótkie spacery w bliskich okolicach swojego miejsca zamieszkania. A zapewne również chcieliby wyruszyć na wycieczkę po lesie, zaczerpnąć świeżego powietrza, posłuchać śpiewu ptaków, wypocząć nad jeziorem, zobaczyć rozkwieconą łąkę.

Wychodząc naprzeciw potrzebą osób z różnymi formami niepełnosprawności, na terenie Pszczewskiego Parku, podjęto się realizacji projektu „Pszczewski Park Krajobrazowy bez granic”, finansowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W Pszczewie znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, który w ramach ww. projektu jest właśnie przystosowywany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powstała już pochylnia umożliwiająca wjazd do budynku osobą poruszającym się na wózkach. Przystosowana została również toaleta. W salach dydaktycznych lada moment zamontowany zostanie sprzęt multimedialny. Posłuży on do realizacji zajęć edukacyjnych o tematyce przyrodniczej.

Na ekranie zobaczyć będzie można specjalnie przygotowaną mapę interaktywną, ukazującą teren Pszczewskiego Parku Krajobrazowego. Mapa obrazować będzie lokalizacje miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym, historycznym, kulturowym i przyrodniczym. Pokaże nam ona ich opis oraz poziom dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Umożliwi to osobą ze szczególnymi potrzebami oraz ich opiekunom zaplanowanie wycieczki po terenie Parku.

W OEP w Pszczewie zobaczyć będzie można także serie filmów i podcastów dedykowanych przede wszystkim osobą, które nie mają możliwości zobaczenia piękna przyrodniczego Pszczewskiego Parku Krajobrazowego osobiście.

Dla zorganizowanych grup osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, przygotowane zostaną zajęcia dydaktyczne, których zakres i sposób prowadzenia będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Sale zostaną doposażone w pomoce dydaktyczne, z których skorzystać będą mogły m.in. osoby niewidome, głuchonieme, jak i poruszające się na wózkach.

Samodzielne poruszanie się w salach ośrodka będzie możliwe również dla osób niedowidzących i niewidzących, dzięki odpowiedniemu oznakowaniu poziomemu oraz tabliczkom informacyjnym opisanych pismem Braille'a. Dla osób niedosłyszących przygotowane zostanie ułatwienie, umożliwiające udział w zajęciach edukacyjnych, w postaci urządzenia przetwarzającego i wzmacniającego dźwięk.

W ten sposób będziemy przybliżać świat przyrody osobą, które do tej pory nie miały takiej możliwości.

Katarzyna Szczepaniak

Starszy Specjalista w Pszczewskim Parku Krajobrazowym.