Coraz krótszy dzień... Poranki i wieczory mgliste i chłodne... To niestety ale już jesień, najbardziej kolorowy miesiąc w roku. To stosunkowo krótki okres, ale daje nam wiele satysfakcji i pozytywnych emocji, w którym przyroda ukazuje nam wiele odsłon składających się na jej wielki, coroczny spektakl. Wśród nich, bez wątpienia, najwięcej emocji budzą rykowiska jeleni i zlotowiska żurawi przed podjęciem dalszej wędrówki na zachód. Oczy obserwatorów przyrody mogą cieszyć również jesienne migracje ptaków, szczególnie dobrze widoczne w trakcie spacerów wzdłuż wałów przeciwpowodziowych nad Odrą w Krzesińskim Parku Krajobrazowym. W „pokolorowanych” lasach, łąkach dominują odcienie żółci, czerwieni i brązu oraz jakby zgaszonej zieleni. W tym czasie wiele gałęzi drzew ugina się pod ciężarem owoców. W lasach pełno grzybów, a w powietrzu ostatki pajęczych nici „babiego lata”. O tej porze należy koniecznie wyjść z domu na długi spacer i poobserwować to wszystko co nas otacza - to co nam przyroda przygotowała.
Rykowisko czyli czas godów jeleni, jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych zjawisk przyrodniczych. Byki, czyli samce jeleni, głoszą wówczas, wszem i wobec, swą gotowość do rozrodu, a niekiedy toczą ze sobą walki o samice - łanie. Przebywając w tym czasie w lasach, lub w ich pobliżu, można usłyszeć donośny koncert jelenich ryków. Natomiast zaobserwowanie zmagań samców o samice jest już znacznie trudniejsze. Początek rykowiska przypada na drugą połowę września i trwa około jednego miesiąca. Wówczas warto wstać, najlepiej jeszcze przed wschodem słońca i wybrać się w pobliże lasu by uczestniczyć w tym niecodziennym zjawisku. Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, to uda się zaobserwować chmarę jeleni, czyli stado łań, wokół których będzie dumnie kroczył byk broniący je przed konkurentami.
Polecamy zatem spakować plecak i wyruszyć w teren, aby jak najwięcej móc jeszcze zaobserwować w tym krótkim czasie. Pamiętajmy jednak, abyśmy zawsze zachowywali absolutną ciszę i ostrożność podczas naszych wypraw na łono natury. Pamiętajmy, że jesteśmy tam tylko gośćmi.
Krzysztof Gajda
Główny specjalista w Krzesińskim Parku Krajobrazowym 
oraz Parku Krajobrazowym „Łuk Mużakowa”
