Dożynki PrezydenckieW dniach 14 – 15 września 2013 roku w miejscowości Spała (woj.łódzkie) odbyły się Dożynki Prezydenckie. W uroczystości udział wzięli: Prezydent RP – pan Bronisław Komorowski z małżonką – Anną Komorowską, Minister rolnictwa – pan Stanisław Kalemba oraz zaproszeni goście, wśród których uczestniczyła Marszałek Województwa Lubuskiego – pani Elżbieta Polak oraz Członek Zarządu Województwa Lubuskiego – pan Stanisław Tomczyszyn.

W imprezie uczestniczył również Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego współtworząc stoisko wraz z Departamentem Rolnictwa, Środowiska i Rozwoju Wsi z Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze. Stoisko promowało wszystkie walory Ziemi Lubuskiej, w tym walory przyrodnicze, edukacyjne, turystyczne parków krajobrazowych naszego województwa i cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczestników uroczystości, którzy mieli możliwość otrzymania licznych publikacji na ich temat (mapy, widokówki, foldery, broszury, filmy na płytach CD i in.).

Główna część imprezy rozpoczęła się w niedzielę w południe uroczystą Mszą Świętą w Kaplicy Polowej AK. Najbarwniejszą częścią Dożynek było przejście korowodu dożynkowego z kościoła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie miała miejsce oficjalna część imprezy wraz z poczęstunkiem pięknie wypieczonego chleba z tegorocznego zboża. Po oficjalnej części uczestnicy dożynek mięli możliwość poznania tradycyjnych potraw i wyrobów z różnych regionów Polski, jak również mogli zapoznać się z ich kulturą poprzez różnego rodzaju materiały promocyjne danej lokalnej społeczności, zaprezentowanej przez licznych wystawców.

Dla tych wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z historią dożynek, należy wspomnieć iż po raz pierwszy Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego – Prezydenta R.P. w latach 1926 – 1939. Impreza ma więc już 86 – letnią tradycję. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP.

Dożynki Prezydenckie

Dożynki Prezydenckie

Dożynki Prezydenckie 

Dożynki Prezydenckie 

Dożynki Prezydenckie 

Dożynki Prezydenckie 

Dożynki Prezydenckie 

Dożynki Prezydenckie

Dożynki Prezydenckie