Łęknica Święto Województwa 2016 4W dniu 25.06.2016 r. odbyło się Święto Województwa Lubuskiego na granicy polsko-niemieckiej w Parku Mużakowskim. Z inicjatywy Marszałka Województwa Lubuskiego – Pani Elżbiety Anny Polak, w roku jubileuszu 25-lecia Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy oraz miesiąc po uroczystym przekazaniu aktu nadania UNESCO dla transgranicznego Geoparku Muskauer Faltenbogen – Łuk Mużakowa, lubuszanie wraz z sąsiadami zza Nysy świętowali po obu stronach granicy.

Na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, zaprezentowane zostały liczne materiały promocyjne i edukacyjne: pocztówki, mapy, foldery, przewodniki, gadżety i broszury na temat wartości i walorów parków krajobrazowych. Na miejscu udzielane były informacje o zasobach przyrodniczych, szlakach turystycznych i bieżącej działalności przyrodniczej oraz edukacyjnej. Była również okazja do zapoznania się z najnowszą ofertą pomocy dydaktycznych Leśnej Stacji Dydaktycznej w Lipach (BGPK), a także publikacjami nt. walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowo-historycznych regionu w języku niemieckim. Pomocą merytoryczną służyli pracownicy Służby Parków Krajobrazowych – Pan Paweł Cieniuch i Pan Dawid Karzólewski.

Na odwiedzających czekały także inne liczne atrakcje, w tym piknik naukowo-technologiczny, Studio Geoparku, potrawy regionalne i lokalne, oraz materiały promocyjne stowarzyszeń, instytucji samorządowych i wojewódzkich.

Mimo upalnego lubuskiego lata stoisko odwiedziło sporo gości, zwłaszcza zza Nysy Łużyckiej, których bardzo ciekawiły mapy Paku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa” wydane w języku niemieckim (Landschaftspark „Muskauer Faltenbogen”). Najmłodsi chętnie poznawali tropy i ślady zwierząt, które mogli osobiści odcisnąć na piachu za pomocą stempli edukacyjnych, i rozpoznać na tablicy dydaktycznej. 

 

 

Łęknica_Święto_Województwa_2016_1
Łęknica_Święto_Województwa_2016_2
Łęknica_Święto_Województwa_2016_3
Łęknica_Święto_Województwa_2016_4
Łęknica_Święto_Województwa_2016_5
Łęknica_Święto_Województwa_2016_6
Łęknica_Święto_Województwa_2016_7