119 marca 2016 roku z inicjatywy Służby Krzesińskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Kłopot Muzeum Bociana Białego oraz na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego odbyły się warsztaty o charakterze edukacyjnym, plastycznym oraz terenowym połączone z prelekcją oraz prezentacją multimedialną pt. "Noc z sowami”.

Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach cyklu pn. "Spotkania z przyrodą", przy współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Cybince, Ligą Ochrony Przyrody w Zielonej Górze oraz Radą Sołecką w Kłopocie. Akcja została objęta patronatem Burmistrza Cybinki Pana Marka Kołodziejczyka.

Zajęcia zostały podzielone na 4 części. W pierwszej z nich dzieci i młodzież dowiedziały się, dlaczego sowy żyją w ukryciu, czemu jest tak wiele legend wokół nich oraz jak sowy wspomagają ludzi.

W drugiej części będącej o charakterze plastycznym, każdy z uczestników mógł stworzyć własną maskę sowy. Część trzecia została poświęcona wieczornemu spacerowi w celu nasłuchiwania i nawoływania sów. Dzięki temu, niektórzy z uczestników pierwszy raz usłyszeli na żywo sowę – puszczyka. Natomiast część czwarta była podsumowaniem zajęć przy ognisku.

Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem i zaangażowaniem wszystkich uczestników. Miłym zaskoczeniem było spore zaangażowanie się w zajęcia najmłodszych uczestników oraz odpowiednie przygotowanie stroju do nocnych wypraw terenowych. Cieszy Nas fakt utwierdzający w przekonaniu, że poprzez zabawy i gry edukacyjne, świadomość przyrodnicza wzrasta a dzieci i młodzież zaczynają rozumieć zasady obcowania w naturze poprzez aktywizację własnych zmysłów. Pod linkiem http://gorzow.tvp.pl/24515051/21032016-czesc-ii można również znaleźć relacje z tego wydarzenia.

Już w tym miejscu pragnę Państwa (nie tylko dzieci i młodzież) serdecznie zaprosić na kolejne zajęcia z cyklu "Spotkania z przyrodą", które będą dotyczyły akcji „Złap motyla”, a przeprowadzone zostaną w miesiącu czerwiec. O szczegółach tej akcji będziemy informować na naszej stronie internetowej.

 

 

1
2
3
4
5
6
7