IMAG0527Zgodnie z wieloletnią tradycją Służba Parków Krajobrazowych przystąpiła do odkrzaczania bardzo cennych muraw kserotermicznych z ostnicami i pajęcznicami w Owczarach przy Muzeum Łąki.


W okresie przedwiośnia, a w ostatnich latach również w czasie dogodnych warunków zimowych, pracownicy kilku parków krajobrazowych wraz z pracownikami Klubu Przyrodników przy Muzeum Łąki w Owczarach razem prowadzą ręczną wycinkę niepożądanych gatunków krzewów i podrostów, takich jak: tarnina, głóg, jeżyna oraz grochodrzew, z unikatowych połaci muraw o wystawie południowej. Są to zabiegi z rodzaju czynnej ochrony siedliska Natura 2000, w tym przypadku dotyczy to muraw kserotermicznych o kodzie 6210. Działania takie realizowane są corocznie przez okres dwóch dni w celu odsłonięcia muraw spod nadmiernie rozrastającego się podszytu, który zaburza wzrost cennym i chronionym gatunkom traw i ziół (np.: ostnica Jan, ostnica włosowata, pajęcznica liliowata) oraz ogranicza dostęp do runa dla owiec i kóz, które są dodatkowym i bardzo ważnym elementem wspomagającym działania ochroniarskie na takich siedliskach.
W tym roku bardzo deszczowy miesiąc luty sprawił, że na murawach pojawiliśmy się z sekatorami dopiero na początku marca. Liczymy, że pogoda będzie już tylko łaskawsza dla nas i tak jak widać na zdjęciach, pozwoli nam się cieszyć unikatowym mikroklimatem w równie słonecznym okresie, podczas kolejnego „dnia dla muraw”.

 

IMAG0524
IMAG0527
IMAG0529
IMAG0539