aTo już siódmy rok naszej przygody z popielicami, małymi gryzoniami, które w 2011 roku zostały ponownie wsiedlone na obszar Puszczy Gorzowskiej. Dawno temu puszcza była ich domem, obszarem bytowania. Badania prowadzone w latach dziewięćdziesiątych XX wieku wykazały, że popielica całkowicie wyginęła prawie we wszystkich stanowiskach w kraju, wymienianych jeszcze w wieku XIX.

Główną przyczyną była niewłaściwa gospodarka leśna, która nie zostawiała ostoi w postaci starych lasów liściastych i mieszanych, gdzie popielica mogłaby przetrwać.

Na chwilę obecną w lasach bardzo zmienił się skład gatunkowy, a Puszcza Gorzowska z licznym udziałem buka i innych drzew liściastych jest doskonałym miejscem, aby odnowić populację popielicy szarej.

Pierwsze popielice zamieszkały w puszczy w 2011 roku, sukcesywnie wprowadzano kolejne, a 23 sierpnia 2018 r. wsiedlono 16 nowych osobników. Aby popielice mogły poczuć się jak u siebie, najpierw zamieszkają w klatkach aklimatyzacyjnych, zawieszonych wysoko na drzewach. Za kilka dni klatki zostaną otwarte, tak aby popielice mogły wyjść, ale także wrócić do bezpiecznego schronienia. Dopiero za kilka miesięcy zostaną tylko budki lęgowe, w których popielica spędza dzień oraz w których prowadzone jest dokarmianie.

Działania w zakresie wsiedlania tych sympatycznych gryzoni prowadzone są przez członków Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, którym na terenie Puszczy Gorzowskiej czynnie pomagają pracownicy Barlinecko - Gorzowskiego Parku Krajobrazowego.

 

a
b
c
d