DSC 0114W dniach od 4 do 8 czerwca br. w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego odbył się XVII finał konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski. Udział w nim wzięli uczniowie klas gimnazjalnych – finaliści etapu wojewódzkiego wraz z opiekunami, reprezentujący 16 województw, koordynatorzy oraz dyrektorzy parków krajobrazowych.

Konkurs składał się z dwóch części tj. teoretyczna na której uczniowie mogli wykazać się wiedzą książkową oraz praktyczna polegająca na rozpoznawaniu bardzo zróżnicowanych przedstawicieli flory i fauny. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego reprezentowało gimnazjum z Cybinki (Krzesiński Park Krajobrazowy). Uczniowie byli bardzo dobrze przygotowani co świadczyła mała różnica punktowa między województwami. Mimo zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce zajęło województwo Mazowieckie. Drugie miejsce zajęło województwo Małopolskie, trzecie zaś województwo Łódzkie. Publiczne gimnazjum z Cybinki zajęło ex aequo czwarte miejsce. Nagrody zostały wręczane przez wice marszałka Pana Jarosława Rzepę oraz zastępcę dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Pana Radosława Mackiewicza.
Po zakończeniu konkursu wszyscy uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Geologiczne oraz jedyny w Polsce Rescue Lab Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przebywając w województwie Zachodniopomorskim uczniowie mieli okazję między innymi podziwiać piękne widoki z latarni morskiej w Świnoujściu oraz odwiedzić wioskę wikingów niedaleko miejscowości Międzyzdroje. Jednym z ciekawych doświadczeń jak i zabawą było uczestniczenie w szkoleniu, które odbywało się w koszarach znajdujących się w Świnoujściu.

 

DSCN7477
DSCN7501
DSCN7664
DSC_0072
DSC_0114