Bocian z Kłopotowa z obrączkąPracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego podczas prac monitoringowych nad bocianem białym w Parku Krajobrazowym „Ujście Warty” stwierdzili przedstawiciela tego gatunku z obrączką na goleniu. Po jej poprawnym odczytaniu i zweryfikowaniu danych: Stacji Ornitologicznej z Gdańska okazało się, że osobnik został zaobrączkowany 20 czerwca 2011 roku w bocianiej wiosce Kłopot na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego.

Jednak to co najbardziej zaintrygowało pracowników, w związku z zaistniałą sytuacją , to fakt, że tenże osobnik wybrał gniazdo i założył własną rodzinę w miejscowości….... Kłopotowo. Miejscowość ta znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego „Ujście Warty”. Pracownicy Parków żartobliwie mówią, że ów bocian w młodym wieku niepoprawnie zapamiętał gdzie przyszedł na świat, bowiem zaobrączkowany w Kłopocie wybrał obecnie Kłopotowo.

Nie mniej jednak, taka dyspersja u bocianów jest czymś normalnym. Od lat bowiem pracownicy Parków Krajobrazowych edukując dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe, zmieniają stare przekonania dotyczące bocianów, między innymi to, że bociany wcale nie muszą wracać do tej samej miejscowości, czy też nawet w rodzinne strony.