IMAG0313Z wielką satysfakcją przyjęliśmy wiadomość o nadaniu rezerwatowi przyrody „Buki Zdroiskie” imienia prof. Lucjana Agapowa, dlatego dnia 3 października 2019 r. z przyjemnością wzięliśmy udział w uroczystości z udziałem znamienitych gości oraz najbliższej rodziny.

Organizatorem uroczystości była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. oraz Nadleśnictwo Kłodawa i Strzelce Krajeńskie.

Profesor Lucjan Agapow to zasłużony dla regionu przyrodnik, znakomity biolog, pedagog, członek i przewodniczący wielu Rad i Komitetów, w tym przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Z jego inicjatywy powstawały liczne obszary podlegające ochronie, w randze: parku krajobrazowego, parku narodowego czy rezerwatu przyrody.

Podczas spotkania przedstawiono prezentacje na temat historii powstania, geologii oraz przyrody rezerwatu. Współpracownicy prof. Lucjana Agapowa przybliżyli Jego biografię. Nie zabrakło również różnych anegdot i wzruszających słów.

Na zakończenie, na wejściu do rezerwatu od strony miejscowości Zdroisk, została uroczyście odsłonięta tablica urzędowa z nową, oficjalną nazwą  rezerwat przyrody „Buki Zdroiskie im. Prof. Lucjana Agapowa” oraz pamiątkowy kamień.

 

IMAG0294
IMAG0295
IMAG0296
IMAG0297
IMAG0300
IMAG0302
IMAG0303
IMAG0305
IMAG0312
IMAG0313