pszczoły05Z okazji ogólnopolskich obchodów Wielkiego Dnia Pszczół, pracownicy Krzesińskiego Parku Krajobrazowego oraz Pszczewskiego Parku Krajobrazowego zorganizowali Dni Otwarte, które z pewnością uświetniły wydarzenie, niezmiernie ważne z punktu widzenia ochrony otaczającej nas przyrody oraz uwzględniły misję edukacyjną mającą na celu pogłębienie wiedzy okolicznych mieszkańców na temat niezastąpionej roli pszczół w naszym środowisku przyrodniczym.

W ten szczególny dzień zaplanowano szereg atrakcji związanych z tymi cennymi owadami, m.in. zajęcia i zabawy edukacyjne wokół tematyki pszczołowatych dla najmłodszych, prezentacje multimedialne o roli owadów w środowisku naturalnym. Dodatkowo przy Muzeum Bociana Białego w Kłopocie, na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego odbyły się warsztaty budowania domków dla dzikich owadów oraz spotkanie z pszczelarzem z Kłopotu, który wyjaśniał na czym polega praca przy pszczołach. Wszyscy uczestnicy warsztatów pszczelarskich świetnie bawili się poprzez edukację, czego dowodem była radość i uśmiech na twarzy zainteresowanych tematyką pszczołowatych.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Pszczewie również gościł zaangażowanych i dociekliwych mieszkańców. Pracownicy Pszczewskiego Parku Krajobrazowego na tę okoliczność przygotowali wykład dotyczący życia pszczół, ich funkcjonowania w koloniach pszczelich, a także na temat przyczyn masowego ich ginięcia. Nie zabrakło również wskazówek dla słuchaczy na temat tego, jak możemy pomóc pszczołom, a dzieci chętnie dopytywały jakie rośliny są najczęściej przez nie zapylane. Z równie wielkim entuzjazmem najmłodszych spotkały się zajęcia w laboratorium. Pod mikroskopem można było się zapoznać się z anatomią wielu owadów, m.in.: ważki, trzmiela, szerszenia, pszczoły, czy pasikonika zielonego.

Dla wszystkich odwiedzających nasze jednostki przewidziane były drobne upominki, takie jak: długopisy, czy też zeszyty z logiem sponsora „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, które z pewnością jeszcze bardziej umiliły najmłodszym celebrowanie tego Święta.

 

 

pszczoły01
pszczoły01
pszczoły02
pszczoły02
pszczoły03
pszczoły03
pszczoły04
pszczoły04
pszczoły05
pszczoły05
pszczoły06
pszczoły06
pszczoły07
pszczoły07
pszczoły08
pszczoły08
pszczoły09
pszczoły09
pszczoły10
pszczoły10
pszczoły11
pszczoły11
pszczoły12
pszczoły12
pszczoły13
pszczoły13
pszczoły14
pszczoły14
pszczoły15
pszczoły15
Zdjęcie_1
Zdjęcie_1
Zdjęcie_2
Zdjęcie_2
Zdjęcie_3
Zdjęcie_3
Zdjęcie_4
Zdjęcie_4
Zdjęcie_5
Zdjęcie_5
Zdjęcie_6
Zdjęcie_6