919 czerwca 2016 roku z inicjatywy Służby Krzesińskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Kłopot w Muzeum Bociana Białego oraz na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego  odbyły się warsztaty o charakterze edukacyjnym, plastycznym oraz terenowym połączone z prelekcją oraz prezentacją multimedialną pt. "Złap motyla”.

Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach cyklu pn."Spotkania z przyrodą", przy współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Cybince, Ligą Ochrony Przyrody w Zielonej Górze oraz Radą Sołecką w Kłopocie. Akcja została objęta patronatem Burmistrza Cybinki Pana Marka Kołodziejczyka.

Zajęcia zostały podzielone na 4 części. W pierwszej z nich dzieci i młodzież dowiedziały się ile żyje gatunków motyli dziennych w Polsce, dlaczego warto je chronić, jak bezkrwawo robić im zdjęcia oraz jak je złapać nie robiąc im krzywdy. W drugiej części o charakterze plastycznym, każdy z uczestników mógł stworzyć własną koncepcję latającego motyla przy użyciu tworzyw sztucznych. Prace te przypominały broszki, a w niektórych przypadkach niedaleko im było do żywych, egzotycznych motyli. Część trzecia została poświęcona nauce łapania, oznaczania i nieszkodliwego dotykania motyli dziennych. Dzięki temu, niektórzy z uczestników pierwszy raz z bliska mogli przyglądać się z każdej strony żywemu motylowi. Część czwarta była podsumowaniem zajęć przy ognisku.

Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem i zaangażowaniem wszystkich uczestników. Miłym zaskoczeniem była duża frekwencja i zaangażowanie się w zajęcia najmłodszych uczestników. Cieszy Nas fakt utwierdzający w przekonaniu, że poprzez zabawy i gry edukacyjne, świadomość przyrodnicza wzrasta, a dzieci i młodzież zaczynają rozumieć zasady obcowania w naturze poprzez aktywizację własnych zmysłów.

Już w tym miejscu pragnę Państwa (nie tylko dzieci i młodzież) serdecznie zaprosić na kolejne zajęcia z cyklu "Spotkania z przyrodą", które będą dotyczyły akcji „Wielkiego Dnia Pszczół”, a przeprowadzone zostaną w miesiącu sierpień. O szczegółach tej akcji będziemy informować na naszej stronie internetowej.

 

 

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13