W poprzednim tekście poświęconym kapliczkom w Pszczewskim Parku Krajobrazowym i gminie Pszczew przedstawiłem jedną z najbardziej znanych – figurę świętego Wojciecha w Pszczewie, przy drodze do Świechocin. Nie zabrakło też historii i legend związanych z tym miejscem. Tym razem chciałbym zacząć od figury właśnie tego Świętego i powędrować do następnej miejscowości – Stołunia.

Wojciech StołuńZa wsią w kierunku Miedzyrzecza, stoi kapliczka z drugiej połowy XIX w., z figurką trudną do rozpoznania, siedzącego Św. Wojciecha. Usytuowana jest na gruntowym zjeździe do Kalska i Rokitna. Na końcu tej wsi stoi kapliczka, z drugiej połowy XIX w., z figurką trudną do rozpoznania siedzącego Św. Wojciecha. Kapliczka usytuowana jest na środku zjazdu do Kalska i Rokitna z głównej trasy prowadzącej do Międzyrzecza. Budowla jest podobna do stojącej po drugiej stronie drogi kapliczki z Matką Boską. Masywna bryła na planie kwadratu, płaski dach z krzyżem i czterema małymi wieżyczkami. Ceglana kapliczka została otynkowana i pomalowana w kolor kwiatów wrzosu (jasny fiolet). Ciemniejszą barwą wyróżniono dach, podstawę i skromny gzyms pod figurą. Wnętrze można oglądać z trzech stron przez oszklone wnęki. Dotrzeć do tego miejsca można wytyczonym zielonym szlakiem pieszym pomiędzy Lubikowem a Bobowickiem oraz czerwony szlakiem rowerowym pomiędzy Pszczewem a Bobowickiem.

Jezus SilnaKolejną ciekawą kapliczką, a konkretniej figurą z końca XIX w. jest Jezus w Silnej. Na początku wsi jadąc od Pszczewa, po lewej stronie stoi figura Serca Jezusowego. Prostopadłościenny cokół z Jezusem otacza drewniany płot oraz dwie robinie akacjowe. Postać jest w białej tunice i luźno opadającym czerwonym płaszczu. Na piersi czerwone Serce Jezusa, które przyjęło się jako symbol miłości Boga do człowieka. Jezus stoi z lekko podniesionymi i rozłożonymi rękami. Cokół jest zdobiony prostym gzymsem i prostokątami, co nadaje mu schludny i skromny wygląd. Przydrożna figura stoi nieopodal stacji przeprzęgowej na dziewiętnastowiecznej trasie dyliżansu pomiędzy Poznaniem i Berlinem. W 1828 roku stację dwukrotnie miał odwiedzać Fryderyk Chopin podczas swych podróży. Warto też wspomnieć, że Silna dużo wcześniej też była na ważnym szlaku handlowym, którym pielgrzymował Otton III do grobu św. Wojciecha. Jak widać postać ta pojawia się w wielu miejscach na mapie naszego regionu. Trasą dyliżansu, przy kapliczce wytyczono czarny szlak rowerowy pomiędzy Pszczewem i Lewicami.

 

 

Główny Specjalista Pszczewskiego Parku Krajobrazowego

Robert Rektor