Rzeka Przyłężek w rezerwacie fot. A. SzmatowiczRezerwaty przyrody to jedna z najstarszych form jej ochrony. W Polsce jest ich prawie półtora tysiąca, rozproszone po całym kraju, skryte w najmniej dostępnych i znanych miejscach. Niektóre zapomniane, a o niektórych wiedzą tylko wytrawni miłośnicy przyrody, dzięki czemu rezerwaty potrafią ukrywać prawdziwe przyrodnicze perełki. Coraz częściej rezerwaty przyrody udostępniane są turystom poprzez wytyczanie ścieżek przyrodniczych, aby mogli świadomie korzystać z dobrodziejstw natury.

W granicach Barlinecko – Gorzowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się pięć rezerwatów. Jednym z nich jest rezerwat faunistyczny o nazwie Rezerwat Rzeka Przyłężek miejsce odpoczynku fot. P. Cieniuch„Rzeka Przyłężek”. Utworzony został ponad dwadzieścia lat temu, 11 grudnia 1995 r. Rozciąga się na ponad 35 hektarach na terenie dwóch nadleśnictw: Kłodawa i Strzelce Krajeńskie. Ochroną obejmuje fragment rzeki Przyłężek, nadbrzeżne, wysokie skarpy z ponad 100-letnimi bukami. Górski charakter cieku, czyli czysta i zimna woda, wartki nurt oraz zacienienie, jakie dają dorodne drzewa, tworzą odpowiednie warunki do życia ryb łososiowatych.

            Do rezerwatu najłatwiej dotrzemy drogą z miejscowości Przyłęg. W zasadzie dróżką, choć asfaltową, to przepięknie wijącą się wśród buczyn. Najładniej wyglądają właśnie teraz, na początku jesieni, kiedy na drzewach przebarwiają się liście różnymi odcieniami żółci, brązu czy czerwieni. Rezerwat będzie się ciągnął po prawej stronie drogi, jednak ze względu na to, że jest to obszar chroniony, zmierzamy do miejsca wypoczynku wyznaczonego przez Nadleśnictwo. Tu tez stoi tablica informująca, że znajdujemy się już w rezerwacie. Rzeczka przepływa pod drogą, więc
z mostku można doskonale obserwować jak meandruje pośród kolorowego starodrzewia. W Przyłężku na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie wielu interesujących zwierząt wodnych, a przede wszystkim pstrąga potokowego czy głowacza białopłetwego. Być może cierpliwy obserwator wypatrzy któregoś z nich?

           Jezioro Przyłężek fot. P. Cieniuch Przebywając w rezerwacie koniecznie trzeba odwiedzić małe, urokliwe jeziorko o tej samej nazwie co rzeka. Aby do niego dotrzeć musimy kierować się na północ piaszczystą, leśna drogą znajdującą się zaraz za mostkiem. Brzeg jeziora Przyłężek stanowi północną granicę rezerwatu. Jest to ustronne, ciche i bardzo przyjemne miejsce, zwłaszcza latem, gdy dokuczają upały. W cieniu ogromnych buków i powiewu wiatru od wody naprawdę można odpocząć. A przy okazji przyjrzeć się kolejnym przyrodniczym ciekawostkom. Nad wodą w promieniach słońca mienią się różnokolorowe Gadzigłówka pospolita fot. P. Cieniuchważki: żółta gadziogłówka, niebieska świtezianka, czy czerwony szablak. Na brzegu jeziora możemy napotkać wygrzewającego się zaskrońca zwyczajnego, choć i wodzie nie będzie dziwnym zjawiskiem, gdyż świetny z niego pływak.

            W rezerwacie Rzeka Przyłężek kilka lat temu zagościł nowy mieszkaniec. Mały, szary,
z czarnymi oczkami i długim puszystym ogonem. To popielica szara. Dawno temu naturalnie występowała w Puszczy Gorzowskiej, jednak przez zachodzące niekorzystne zmiany,

Zaskroniec zwyczajny fot. P. Cieniuch

 zwłaszcza w gospodarowaniu lasami (przerzedzanie i fragmentacja drzewostanów), wyginęła na tym terenie.
W Polsce od 2011 r. jest objęta ochroną gatunkową. Znajduje się w Polskiej czerwonej księdze zwierząt oraz objęta jest konwencją berneńską. Popielice poruszają się wyłącznie w koronach drzew, dlatego bardzo ważne jest ich pełne zwarcie. Spotykane są głównie w lasach bukowych, czasem grądowych i mieszanych. W rezerwacie Rzeki Przyłężek, gdzie przeważają dorodne, stare buki, reintrodukowano tego gryzonia i mamy nadzieję, że już z nami zostanie.

            Popielica szara fot. J. StawiarskiChoć popielice szare aktywne są nocą i nie będzie nam dane zobaczyć jej w dzień, zapraszamy do spacerów i poznawania interesującej przyrody, nie tylko rezerwatów, ale wszystkich parków krajobrazowych województwa lubuskiego.

 

 

 

Przygotowała:

Agnieszka Szmatowicz

St. Specjalista BGPK i PKUW